Tags

, , , , , , , , , , , ,

Have you ever stopped to consider how cheaply you can make maple syrup like you buy in the stores right in your own kitchen?

These are tough times economically for us all, yet I still see people putting several bottles of bottled maple flavored syrup in their carts at the store each week.! We all love pancakes, waffles and french toast. I noticed in the store the other day imitation maple flavored syrup for $3.00-5.00 per bottle that really adds up if you have a family to feed.

Literally for decades we have been making ours right at home for a fraction of the cost, if you feel better about it, or it makes it feel like you bought it at the store wash out the old syrup bottles and pour your own right into the bottle.

You can find a nicely written History of the Crescent Co., and Mapleine was made.

 

A bottle of Mapleine runs about 3.00  in the grocery store, each 2 oz bottle makes 3 gallons. The recipe follows along with a cost break down compared to some store bought syrups and the cost you are actually paying, save some money by trying this at home today.

HOMEMADE MAPLE SYRUP

1 cup Boiling Water

2 cups Sugar

1/2 tsp Mapleine Imitation Maple Flavor

In a sauce pan, place 2 cups of sugar, add 1 cup of boiling water, (we simmer ours a bit to make thicker) not long just several minutes. Add 1/2 tsp Mapleine Flavoring.

Put into syrup bottle and store in the refrigerator.

Note: I remember my mother experimenting often with the syrup she was making and you can too. sometimes she used light brown sugar for a thicker textured syrup, sometimes 1/2 of each, and sometimes even put some butter with the syrup. She usually made at least a quart at a time.

Now the cost. (figured at todays prices)

2 cups sugar = .60 cents

1/2 tsp Mapleine = .12 cents

Total Cost per pint .72 cents, depending if you get your sugar in bulk like I do the price will be cheaper,  This price was based on a 5 lb. bag at 3.00 bag in the store.

Needless to say I was shocked when I looked today at the prices of store bought syrups. I will never buy store bought as long at I can make it at home.

 

Advertisements